PHP-Fusion PL
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jesteśmy na Facebooku
Jesteśmy na Facebooku
O szkole

Historia szkoły w Surochowie


Surochów jest małą wioską nadsańską. Jej tradycje sięgają XVII - XVIII wieku. Właścicielami były znane rody Fredrów i Czartoryskich. Jednak o szkolnictwie w naszej wsi wspomina się mało. Po roku 1909, prawdopodobnie w 1911, w Surochowie utworzono OGNISKO - prywatne gimnazjum realne polskiego ogniska wychowawczego przez Jana Gralewskiego - pedagoga, księdza. Szkoła oparta była na wzorach angielskich, wprowadzających nowe metody nauczania. W Surochowie znajdowały się wyższe klasy, które przeniósł Gralewski ze Starej Wsi do Galicji. Pracę szkoły przerwał wybuch wojny w 1914 roku, w Starej Wsi funkcjonowała jeszcze do 1915 roku.


Po pierwszej wojnie światowej na terenie wsi powstały dwie szkoły, gdyż zamieszkiwała tu ludność polska i ukraińska. Szkoła, w której uczono w języku polskim znajdowała się na miejscu domu Pana Surmana, a druga na miejscu dzisiejszej plebanii i tu wykładano w języku ukraińskim. Obie szkoły funkcjonowały do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie na budynek szkolny zaadoptowano plebanię popa, która mieściła się na miejscu dzisiaj stojącej szkoły. Od 1945 roku była w Surochowie tylko jedna szkoła, w której uczono w języku polskim. Podział na dwie szkoły nie był konieczny, gdyż znaczna część ludności ukraińskiej została wysiedlona na inne tereny. Budynek - plebania popa służył do 1980 roku, ale jego stan techniczny był krytyczny i dla bezpieczeństwa przeniesiono naukę do świetlicy. Budynek byłej szkoły przeznaczono do kapitalnego remontu, który skończył się właściwie wybudowaniem nowej pięknej piętrowej szkoły.


15 Grudnia 1985 roku uczniowie ze świetlicy przenieśli się do nowego budynku, zajmując na razie część pomieszczeń. Ale już 26 czerwca 1986 roku odbyło się uroczyste oddanie nowego budynku oraz nadanie szkole imienia Aleksandra Fredry - komediopisarza, który urodził się w Surochowie. Do dzisiaj w naszej szkole przeprowadzono jeszcze kilka remontów, np: wymieniono okna, remont dachu, malowanie pomieszczeń, mamy teraz ciepło i przytulnie.


Przez lata funkcjonowania szkoły od zakończenia II wojny światowej zmieniali się dyrektorzy i nauczyciele. Pierwszym powojennym dyrektorem szkoły była Pani Stanisława Zając, która tę funkcję piastowała do 1972 roku. Następny był Pan Kazimierz Zając, Pani Zofia Roman, Pani Krystyna Gilarska, Pan Andrzej Matwij. Dzisiaj obowiązki dyrektora pełni Pani Bernadeta Makara.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej
Godło Rzeczypospolitej Polskiej